הקלדה קולית… הכתבה למחשב… Speech to Text

אנשים (ילדים, מתבגרים ומבוגרים) עם הפרעה ספציפית בכתיבה (דיסגרפיה) נמנעים משימוש  באפשרות הכתיבה -כאמצעי להבעה עצמית, בגלל קשייהם. חשוב לזכור שכתיבה עבור ילדים עם דיסגרפיה מהווה מחסום ומכשול משמעותי להשתלבותם הלימודית. למרות רמת האינטליגנציה התקינה (ולעיתים גם גבוהה מאוד) הם אינם מסוגלים להשתמש בכתיבה ככלי הבעה. הם מתעיפים מהר, מגלים מאמץ רב בכתיבה, זקוקים לריכוז רב על מנת לכתוב, כתיבתם איטית ויותר מכל זאת, הם בדרך כלל לא יבינו ולא יצליחו לקרא את מה שהם בעצמם כתבו.

אמנם הקלדה במקלדת המחשב מסיעת לעקוף קושי זה, אך היום בעידן הטאבלטים והסלולריים, שימוש במקלדת של מחשב כבר פחות נגישה מאשר בעבר. העבודה עם הטאבלט דורשת פתרונות אחרים שיאפשרו לתלמידים עם דיסגרפיה, לקחת חלק משמעותי ושוטף בלמידה, ללא קושי.

ההקלדה הקולית באה לעזרתנו-בכל מכשיר סלולרי יש היום מקש של הקלדה קולית (חפשו את סמל המקרופון ליד מקש הרווח או בתוך כפתור ה"סמיילי") . גם במחשב או בטאבלט אפשר להשתמש בהקלדה קולית באמצעות המקלדת, באייפד אפשר להוסיף את מקש ההקלדה הקולית למקלדת, בכפתור ההגדרות  ואלו במסמכי  Google Docs יש אפשרות להשתמש בהקלדה קולית באמצעות התפריט "כלים" כפי שמודגם בסרטון המצורף.

הסרטון מסביר כיצד להפעיל את ההקלדה הקולית במסמך גוגל דוקס.